WIADOMOŚCI LOKALNE

Recent Announcements

Wyświetlanie postów 1 - 40 z 101. Zobacz więcej »
  

Radni Gminy Tarnów przegłosowali likwidację Publicznego Przedszkola i Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze

opublikowane: przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane ]

Środa 25 marca - V sesja Rady Gminy Tarnów .

Chcemy zlikwidować publiczne gimnazjum i otworzyć w jego miejsce placówkę niepubliczną - mówi wójt Grzegorz Kozioł. - Jeżeli chodzi o przedszkole sytuacja jest podobna. Natomiast w przypadku trzech szkół podstawowych, została przygotowana po raz kolejny ustawa intencyjna.

Poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki wspiera działania komitetu protestacyjnego z Gminy Tarnów, który zawiązał się w celu obrony szkół publicznych przed likwidacją i przekształceniami.

Film z YouTubeKolejne nagrania z ( 25 marca) V sesja Rady Gminy Tarnów zamieścimy w najbliższym czasie zapraszamy wkrótce. Dom Ludowy zacznie działać od 7 kwietnia.

opublikowane: 23 mar 2015, 09:29 przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane 24 mar 2015, 08:51 ]

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Zbylitowskiej Góry i okolic do Domu Ludowego na bezpłatne kursy i warsztaty zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Już od 7 kwietnia będzie można nauczyć się języka angielskiego, niemieckiego, podszkolić umiejętności w kuchni w trakcie warsztatów kulinarnych dla dzieci, posiąść umiejętności robienia ciekawych ozdób na warsztatach rękodzieła artystycznego czy poprawić formę na aerobicu. Na każdego aktora – amatora czekają warsztaty teatralne. Prosimy o zapisy na poszczególne zajęcia do 31 marca 2015 r. w Domu Ludowym osobiście lub pod numerem telefonu 14 650 12 59. Dodatkowo zapisać się można w Centrum Animacji Kulturalnej pod numerem telefonu 146 88 01 37.

Oprócz tego istnieje możliwość wynajęcia w Domu Ludowym sali bankietowo – konferencyjnej na imprezę okolicznościową. Rezerwacje sali w Centrum Animacji Kulturalnej pod numerem 14 688 01 37.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca Dom Ludowy zaprasza również na spotkania Klubu Seniora. W trakcie comiesięcznych spotkań w jego ramach odbywają się okolicznościowe zabawy,  wykłady, prelekcje. Dla członków Klubu Seniora organizowane są również wycieczki. W najbliższym czasie będzie to pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, zorganizowana w dniach 16-17 kwietnia. A w dniach 11-13 czerwca wycieczka do Wiednia i Bratysławy.

Zapraszamy mieszkańców również w pobliże Domu Ludowego, gdzie czekają strefa wi-fi, dostępna w budynku Domu Ludowego oraz w centrum wsi na całym Placu św. Floriana”, nowy plac zabaw, szkolenia z zabawą dla przedszkolaków prowadzone przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbylitowskiej Górze a także dwudniowe Dożynki Gminy Tarnów z festynem rodzinnym w pierwszym dniu i  koncertem zespołu WILKI.

Jest to pierwsza propozycja Centrum Animacji Kulturalnej skierowana do mieszkańców. Jednak Dom Ludowy w Zbylitowskiej Górze będzie stale się rozwijał.  – Złożyliśmy projekty o dofinansowanie z zewnątrz. Jeśli uda się pozyskać fundusze już wkrótce uruchomimy kafejkę internetową. Będziemy też poszerzać ofertę zajęć m.in. o zajęcia z nauki gry na keyboardzie czy prelekcje i pogadanki organizowane dla wszystkich mieszkańców. Cały czas czekamy na propozycje mieszkańców – mówi Anna Pieczarka, dyrektor gminnego Centrum Animacji Kulturalnej.

Jednocześnie przypominamy Państwu o ciągle prowadzanych zajęciach w Domach Ludowych w Błoniu i Nowodworzu. Harmonogramy wszystkich zajęć poniżej.

Zajęcia w gminnych Domach Ludowych prowadzone są w ramach projektu „Ośrodki wsparcia dla młodzieży i osób starszych” dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

PAWEŁ KOLBUSZ nowym sołtysem Zbylitowskiej Góry - wyniki wyborów

opublikowane: 22 mar 2015, 11:27 przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane 23 mar 2015, 11:12 ]Wyniki wyborów na sołtysa:
Paweł Klobusz   - 464 głosy ,
Dariusz Żurek    -  369 głosów,

Wyniki wyborów do rady sołeckiej: ( wybrano 7 członków rady sołeckiej )
Wytrwał Jarosław - 565 głosów,
Klich Marcin         - 438 głosów,
Tadel Tomasz      - 414 głosów,
Borczuch Halina   - 397 głosów,
Gut Zbigniew        - 366 głosów
Cholewa Dariusz  - 355 głosów
Bobro Jacek         - 298 głosów

Kawik Jacek           - 247 głosów
Goliński Jerzy        - 212 głosów
Tutaj Krzysztof       - 207 głosów
Ptak Krzysztof        - 203 głosy
Kusiak Krzysztof    - 187 głosów
Boryczko Anna      - 169 głosów Ostatni dzień kampanii wyborczej na sołtysa Zbylitowskiej Góry.

opublikowane: 21 mar 2015, 08:28 przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane 22 mar 2015, 11:29 ]

Dziś sobota 21marca pierwszy dzień wiosny i ostatni dzień kampanii wyborczej na sołtysa.

Rankiem rozpoczęło się rozdawanie warzyw i owoców w Domu Ludowym. Obecny sołtys Dariusz Żurek w obecności Wójta Gminy Tarnów osobiście rozdzielał marchew i jabłka . W tym samym czasie Komitet Wyborczy Pawła Kolbusza zorganizował happening wyborczy pt. „ Rozdajemy darmową kiełbasę wyborczą”.

Kandydat na sołtysa Paweł Kolbusz pomagał mieszkańcom dowieźć witaminy do domu osobiście. Happeningowi towarzyszyły hasła min:

                „Po co nam przedszkole i po co nam szkoła, kiedy mamy marchew od Wójta Kozioła”.

Były również rozdawane ulotki wyborcze kandydata. Można było swobodnie porozmawiać z kandydatem o jego programie dla wsi.

Podczas grillowania pojawiła się grupa mieszkańców z Poręby Radlnej, którzy również chcieli udzielić poparcia panu Kolbuszowi  z poręczenia swojego sołtysa pana Wojtka, ale niestety pomylili okręgi głosowania. Po otrzymaniu darmowej kiełbaski oddalili się chwiejnym krokiem w wiadomym kierunku.
Taka to ciekawostka z kampanii wyborczej we wsi Zbylitowska Góra .
„ Kiedy nasza szkoła w konwulsjach umiera
 sołtys gminny stragan z marchewką otwiera .”  

Gmina zaprasza po darmowe jabłka i marchew w sobotę 21-03-2015, a w niedzielę na wybory.

opublikowane: 19 mar 2015, 15:49 przez Admin Zbylitowska

Blisko sto ton jabłek i marchwi zostanie w tym tygodniu rozdane mieszkańcom gminy Tarnów. Akcja zostanie przeprowadzona w gminnych miejscowościach. Rozdawane jabłka i marchew pochodzą z nadwyżek produkcji, powstałych w związku z embargiem wprowadzonym przez Rosję na żywność z Unii Europejskiej oraz z decyzją Komisji Europejskiej o wsparciu rolników poprzez program rekompensat. Produkty pozyskano za pośrednictwem Banku Żywności.

- Po darmowe jabłka i marchew zgłaszać się mogą potrzebujący mieszkańcy gminy Tarnów. Łącznie do rozdania na wszystkie miejscowości mamy blisko 100 ton produktów. Zapraszamy w wyznaczonych godzinach najlepiej ze środkiem transportu – informuje Maria Srebro, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej koordynującego akcję.

Dużym ułatwieniem jest umożliwienie odbioru jabłek i marchwi bezpośrednio w miejscowościach. Szczegółowy harmonogram poniżej  oraz na tablicach ogłoszeń w poszczególnych miejscowościach.

Zapraszamy po Darmowe jabłka i marchew
Harmonogram
Zbylitowska Góra – obok Domu Ludowego – 21.03 – 8.00 – 12.00

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych 30-31 marca 2015

opublikowane: 9 mar 2015, 14:52 przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane 9 mar 2015, 14:53 ]

Uprzejmie informujemy o zbiórce odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy Tarnów. Kontenery  podstawione będą po godz. 6 00  natomiast opróżniane po godzinie 14:00. Celem sprawnego przeprowadzenie akcji prosimy  mieszkańców o zachowanie porządku wokół podstawionego kontenera. Prosimy wrzucać odpady do kontenera a nie pozostawiać obok.  
Prosimy również o wrzucanie do kontenerów wyłącznie odpadów wielkogabarytowych. Nie należy wrzucać odpadów typu: zmieszane śmieci z domów, opon, gruzu oraz odpady nadające się do selektywnej zbiórki jak szkło i plastik.  W załączaniu harmonogram odbioru odpadów.

Zbylitowska Góra  30-31 marca 2015 , przy ul. Sportowej na przeciw budynku wielofunkcyjnego.

Będą "dyscyplinować" wójta, by nie oddawał szkół w ręce prywatne .

opublikowane: 6 mar 2015, 09:59 przez Admin Zbylitowska

Radni powiatowi z klubu Ziemia Tarnowska przygotowali postulat do wójta i radnych gminy Tarnów, by zaprzestali oddawania szkół stowarzyszeniom i przekształcania ich w niepubliczne.  Ma on - jak mówią -  "zdyscyplinować" wójta jako członka PiS-u, by ten -  wbrew programowi swojej partii - nie oddawał ich do prowadzenia stowarzyszeniom i osobom prywatnym. Postulat radnych ma być głosowany w marcu, podczas najbliższej sesji Rady Powiatu Tarnowskiego. Jeżeli większość go przyjmie, a są sygnały, że radni z klubu PiS skłaniają się tym razem, by poprzeć kolegów z opozycji, dezyderat trafi do prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz kandydata tej partii na prezydenta Polski.

Radni powiatowi z Ziemi Tarnowskiej zapowiadają, że będą rozdawać mieszkańcom wyniki głosowania ws. posulatu dyscyplinujacego wójta, by ten nie przekształcał szkół w gminie Tarnów, a inni wójtowie nie robili tego w powiecie tarnowskim. Jak mówi Paweł Augustyn, radny powiatu, kandydat na prezydenta RP głosi hasła, głosił je również w Tarnowie, że jest przeciw prywatyzacji i przekształceniom szkół, a tu okazuje się, że jego koledzy wójtowie przekształcają te szkoły, czyli coś tu nie gra. Szkolnictwo jest tak ważna dziedziną, że prowadzeniem szkół powinien zajmować się samorząd gminny. Będziemy dyscyplinować wójtów, by zaprzestali tego.

Wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, tłumaczył podczs wprowadzania uchwał o przekształcaniu szkół, że przekazanie ich osobom prywatnym i stowarzyszeniom nie wpłynie negartywnie na poziom edukacji, a prowadzący szkołę będa mogli wprowadzic szerszą ofertę edukacyjną w formie np. dodatkowych zajęć. w

Wiadomo, że najbardziej stracą na tym nauczyciele, którzy w szkołach niepublicznycch tracą przywileje z Kary Nauczyciela.

Jak już informowaliśmy, od września tego roku przekształcone zostaną w niepubliczne: gimnazjum i przedszkole w Zbylitowskiej Górze. Gmina przygotowuje też uchwały, by 3 szkoły -  w Błoniu, Łękawce i Jodłówce-Wałkch - najpierw zlikwidować, a następnie przekształcić w placówki niepubliczne porowadzone przez osoby prywatne lub stowarzyszenia. Ma to się stać od września 2016 roku.

Posłuchaj radnego powiatu tarnowskiego, Pawła Augustyna: na stronach RDN.pl


Zebranie Wiejskie 4 marca 2015 , zgłoszono kandydatów na sołtysa i do rady sołeckiej.

opublikowane: 4 mar 2015, 15:18 przez Admin Zbylitowska

Zgodnie z deklaracją obecnego sołtysa  protokół z Zebrania Wiejskiego (04-03-2015r. ) zostanie w najbliższym czasie udostępniony do publicznej wiadomości na stronie internetowej lokalnych mediów w Zbylitowskiej  Górze. www.zbylitowska.pl

Zgłoszeni zostali  kandydaci na sołtysa:  Paweł Kolbusz i Dariusz Żurek

Zapraszamy już wkrótce  NOWE INFORMACJE.


"Słowo za słowo" - Marcin Kiwior Wójt Gminy Skrzyszów- 24 lutego 2015 r.

opublikowane: 24 lut 2015, 04:24 przez Admin Zbylitowska   [ zaktualizowane 24 lut 2015, 04:26 ]

Tematem rozmowy jest edukacja .

"Słowo za słowo" - Marcin Kiwior - 24 lutego 2015 r.

Nie ma jasnego kryterium przekształcania szkół i przedszkoli w Gminie Tarnów .

opublikowane: 21 lut 2015, 10:00 przez Admin Zbylitowska

 • Nie ma jasnego kryterium przekształcania szkół i przedszkoli w Gminie Tarnów  np. wyniki nauczania, baza dydaktyczna, koszty na jednego ucznia ponoszone w stosunku do utrzymania budynku itp.
 • W gminie nie ma żadnego dokumentu strategicznego dotyczącego funkcjonowania oświaty
 • Brak raportu nt. funkcjonowania już przekształconych placówek kosztów ponoszonych przez gminę na inwestycje w te placówki
 • Przekształcenia w oświacie na terenie Gminy Tarnów mają charakter konsekwentny ale chaotyczny, nieprzemyślany, działanie doraźne, ad hoc. Stosowanie taktyki salami.
 • Nie ma analizy przyczyn odpływu uczniów do innych szkół
 • Prognoza naboru na podstawie wiadomości zasłyszanych od kogo?
 • Nierówna konkurencja w naborze do klas pierwszych, kupczenie i kuszenie uczniów np. prezentami to nienormalne i niemoralne
 • Rozdrobnienie sieci szkolnej w przypadku powstania niepublicznych gimnazjów przy przekształconych szkołach podstawowych. Już powstało gimnazjum w Zawadzie, bardzo prawdopodobne jest powstanie takich szkół w przyszłości w Błoniu czy Jodłowce-Wałkach. Nieoficjalne deklaracje niektórych radnych o planach powołania niepublicznego gimnazjum w Zgłobicach.
 • Gmina pozbywa się odpowiedzialności za oświatę i traktuje szkoły jako balast obciążający ją finansowo. Proponuje traktowanie szkolnictwa na zasadach liberalnego rynku. Czy szkoła to fabryka gwoździ?
 • Brak analizy funkcjonowania Zespołów Szkół pod względem kosztowym i jakościowym. Były one tworzone 7 lat temu dla ograniczenia kosztów i uporządkowania struktury organizacyjnej. Co się od tego czasu zmieniło?
 • W przypadku Zbylitowskiej Góry po powstaniu Niepublicznego Gimnazjum szczególnie istnieje ryzyko przerzucania kosztów na Szkołę Podstawową, co pogorszy jej wskaźniki finansowe i kolejno będzie przedstawiona jako szkoła „droga w utrzymaniu” i będzie to powód do ewentualnej likwidacji;
 • Oszczędności w budżecie Gminy powinny być generowane we wszystkich sektorach działania. Nie można wszystkich braków rekompensować oszczędnościami tylko na oświacie, np. urząd, administracja i najwyższa z możliwych pensja Pana Wójta, wydatki na efektowne ale niekonieczne działania (koncerty, zieleń wzdłuż dróg itd.)
 • Powstanie w Zbylitowskiej Górze niepublicznego ponadregionalnego gimnazjum raczej nie będzie w stanie ściągnąć innych uczniów niż nasze obwodowe, jeżeli jest inaczej to na jakiej podstawie wójt opiera swe twierdzenia.
 • Utworzenie niepublicznego gimnazjum w Zbylitowskiej Górze raczej wzmocni Gimnazjum w Koszycach WLK /być może umożliwi to nabór do dwóch klas pierwszych wsparty m.in poprzez finansowanie dojazdu przez gminę/ choć bardziej prawdopodobny jest odpływ uczniów do szkół tarnowskich choćby z powodu łatwiejszego i krótszego dojazdu do nich komunikacją miejską oraz możliwości kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych.
 • Likwidacja publicznego przedszkola oznacza w praktyce wyższe koszty ponoszone przez rodziców wychowanków. W takie sytuacji będą oni poszukiwali miejsc w placówkach publicznych np. w Tarnowie (Mościcach). W konsekwencji dzieci te będą uczęszczać do szkół tarnowskich. Przecież mało prawdopodobny będzie powrót pierwszoklasisty do Szkoły Podstawowej w Zbylitowskiej Górze, a tym bardziej do Gimnazjum. Taka zmiana, na zasadzie domina, zapoczątkuje gwałtowny odpływ uczniów także na poziomie szkoły podstawowej i w dłuższej perspektywie uwiąd tej placówki (mniejsza ilość dzieci, wzrost kosztów – placówka do przekształcenia lub likwidacji).
 • Wypowiedzi i obietnice wójta odnoszące się do gimnazjum niepublicznego brzmiały jakby w dalszym ciągu miał mieć na niego wpływ. Przecież po przekształceniu gmina nie będzie organem prowadzącym, więc wpływ na instytucję prowadzącą szkołę będzie w najlepszym przypadku bardzo ograniczony.
 • Teza, że w gimnazjum niepublicznym zostaną najlepsi nauczyciele jest fałszywa. Praktyka jest jednak taka, że nauczyciele w tego typu placówkach pracują więcej za mniejsze pieniądze (płace nauczycieli to praktycznie jedyna możliwa oszczędność). W tej sytuacji będą tam uczyć ci, którzy muszą (nie mają innej pracy) a i to do momentu gdy nie uda im się znaleźć np. pracy w szkole publicznej z zupełnie innymi płacami.
 • Obietnice co do wysokości płac nauczycielskich (wg tabeli ministra) w szkole niepublicznej są bezpodstawne – wójt nie będzie miał na nie wpływu, to nie on będzie zawierał umowy z nauczycielami ale organ prowadzący szkołę. Poza tym w przekształconej szkole będzie obowiązywał rachunek ekonomiczny – nikt nie będzie do niej dokładał z własnych pieniędzy.
 • Wójt odżegnuje się od wsparcia szkoły przy naborze. Przerzuca całą odpowiedzialność na dyrekcje. W domyśle zarzuca jej bezczynność i brak działań. Jednocześnie deklaruje wsparcie gimnazjum niepublicznego.
 • Likwidacja placówek publicznych oznaczać będzie także utratę pracy dla kilkudziesięciu nauczycieli i pracowników obsługi w zdecydowanej większości będących mieszkańcami Gminy Tarnów.

 

PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z NABOREM W NASZEJ SZKOLE:

 • Wskaźnik odpływu uczniów jest zawyżany przez osoby z Białej. Mimo, że należą one do naszego obwodu z przyczyn oczywistych (odległość, trudności komunikacyjne) wybierają inne gimnazja np. w Łęgu Tarnowskim.
 • Chłodna neutralność szkoły w Zgłobicach w kwestii naboru uczniów do gimnazjum w Zbylitowskiej Górze, które liczą na utworzenie Gimnazjum na swoim terenie;
 • Spory odsetek uczniów z obwodu gimnazjum (zwłaszcza ze Zgłobic i Błonia) odchodzi do innych szkół już na poziomie szkoły podstawowej, ich powrót do gimnazjum byłby nielogiczny.
 • brak poparcia dla naboru ze strony Urzędu. P. Wójta lub P. W-ce wójt, jak to miało miejsce w przypadku Woli Rzędzińskiej lub Tarnowca;
 • odpływ uczniów ma miejsce nie do gimnazjów niepublicznych tylko do dwóch gimnazjów publicznych profilowanych (sportowego i językowego, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie naszego gimnazjum)
 • brak wsparcia finansowego dla naszej szkoły na dodatkowe zajęcia językowe lub sportowe (w przeciwieństwie do gimnazjów, które „odbierają nam uczniów”). Realizacja dodatkowych zajęć np. w ramach tzw. zajęć karcianych z języków może być wyłącznie ułomną protezą. Każdy pełnoetatowy nauczyciel ma obowiązek realizacji 2 godzin dodatkowych. Pozwala to zwiększyć ilość godzin języka angielskiego maksymalnie o 2 w grupie/oddziale tylko w jednej klasie. A co w pozostałych klasach? Zajęcia takie były prowadzone przez naszą koleżankę przez rok ale czy nie minęły już czasy Siłaczek?
 • Nawet wykorzystanie tzw. godzin karcianych nie pozwoli na konkurowanie z sąsiednimi gimnazjami pod względem ilości godzin poświęconych językom obcym.
 • celem istnienia szkoły jest EDUKACJA, a nie generowanie zysków – ta idea powinna przyświecać organizacji oświaty w Gminie – oświata jest jednym z celów statutowych Gminy nie można jej traktować w kategorii kosztów;
 • Edukacja Publiczna niestety musi kosztować bo to inwestycja w przyszłość w przeciwnym wypadku można się umówić że nauczyciele mogą pracować za przysłowiową złotówkę
 • nierówne traktowanie nauczycieli pracujących w jednym budynku różne formy zatrudnienia Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy będzie rodzić konflikty. Dotyczy Zbylitowskiej Góry.
 • Bardzo poważne problemy organizacyjne przy dwóch, tak różnie działających placówkach w jednym budynku. Rozdzielenie kosztów mediów, łączy internetowych, odpowiedzialności za ew. zniszczenia, wspólne sala gimnastyczna, stołówka, biblioteka, utrzymanie budynku.

UWARUNKOWANIA POLITYCZNE:

 • Gdyby polski rząd ogłosił, że jest za prywatyzacją systemu szkolnego, to musiałby za to zapłacić polityczną cenę.
 • Procesy prywatyzacyjne zachodzą na szczeblu lokalnym poza szerszą kontrolą - głosowanie Rady Gminy jest tylko uzupełnieniem do Umowy Pana Wójta z podmiotem prowadzącym
 • Likwidacja karty nauczyciela, legalnie obowiązującego prawa, jest wykonywana przez Wójta pozademokratycznie na poziomie gminy
 • Urynkowienie sektora oświatowego może wbrew pozorom w niedalekiej przyszłości przynieść wiele kłopotów władzy państwowej w związku z obniżeniem jakości nauczania i  w przypadku bankructwa korporacji oświatowych bałagan po upadłości sprząta państwo.

Argumenty przemawiające przeciwko likwidacji Przedszkola Publicznego:

 • bardzo wysoka ocena przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i dobre przygotowanie do startu w szkole – świadczy o tym przenoszenie dzieci na „ostatni rok” do przedszkola w Zbylitowskiej Górze np. z  przedszkola prywatnego przy klasztorze
 • rodzice w przedszkolu publicznym nie ponoszą opłaty stałej za pobyt dziecka w przedszkolu,  płacą za każdą godzinę poza podstawą – 1 zł.
 • w przedszkolu niepublicznym podstawa programowa jest bezpłatna tylko dla dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym i zapisanych na 5 godzin, pozostałe dzieci dotyczy opłata stała ok. całkowite koszty 100 zł na dziecko;
 • możliwość obniżenia kosztów Przedszkola Publicznego w Zbylitowskiej Górze poprzez utworzenie czwartego oddziału – w roku szkolnym 2014 / 15 było zapotrzebowanie (odpowiednia ilość chętnych) na utworzenie 4 oddziałów  w przedszkolu – realizacja została zablokowana decyzją Wójta;
 • brak możliwości określenia rzeczywistych kosztów funkcjonowania przedszkola (także na potrzeby przejęcia przez stowarzyszenie) – czas funkcjonowania jest zbyt krótki, aby szacować koszty, ponadto brak algorytmu do podziału kosztów stałych utrzymania budynku te będą znane na koniec roku 2015;
 • przekształcenie przedszkola w niepubliczne powoduje wzrost kosztów dla rodziców – różnica wynosi ok.100 zł miesięcznie na dziecko – dla wielu mieszkańców jest to znacząca kwota – nie można budżetu gminy domykać, wyciągając środki z kieszeni mieszkańców;
 • duże zainteresowanie – mimo utworzenia przedszkola w Zgłobicach znaczna część dzieci ze Zgłobic nadal uczęszcza do naszego przedszkola;
 • w przedszkolach publicznych oddziały nie mogą liczyć więcej niż 25 dzieci, a w niepublicznych nie ma określonej liczby i często jest ich więcej ze względów ekonomicznych;
 • niepubliczne oddziały przedszkolne często są mieszane pod względem wiekowym -2, 5-6 lat w jednej grupie.
 • Naszym Publicznym przedszkolu własna kuchnia w niepublicznym możliwość dowożenia gotowych posiłków z cateringu czy to takie zdrowe a bezpieczeństwo zdrowotne i sanitarne
źródło: KOMITET PROTESTACYJNY PRZECIWKO PLANOM PRZEKSZTAŁCEŃ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH NA TERENIE GMINY TARNÓW

1-10 of 101