WIADOMOŚCI LOKALNE

Recent Announcements

Wyświetlanie postów 1 - 40 z 76. Zobacz więcej »
  

Skrzyżowanie w Zgłobicach , ul. Zbylitowskich i drogi krajowej nr 94

opublikowane: 27 lis 2014, 12:38 przez admin zbylitowska

Wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Zgłobicach drogi krajowej nr 94 z drogą powiatową 1350K nie będzie możliwe w najbliższym czasie – taką prostą konkluzję wywieść można z informacji przesłanej w ostatnich dniach do Urzędu Gminy Tarnów przez zastępcę dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy: o zmianę ruchu na tym skrzyżowaniu, czyli o przywrócenie feralnych lewoskrętów samorząd gminy Tarnów zabiega niemal od chwili ich likwidacji. Obietnica powrócenia do tematu po uruchomieniu autostrady została przez GDDKiA dotrzymana, przeprowadzono badanie natężenia ruchu oraz przygotowano trzy warianty rozwiązań ruchu na tym skrzyżowaniu. W wyniku konsultacji mieszkańcy Zgłobic wskazali do przebudowy wariant określony jako W1, zaś autorzy ekspertyzy, przedstawiciele Oddziału GDDKiA i policji zarekomendowali wariat W2a. Wygląda na to jednak, że ewentualna przebudowa skrzyżowania nie nastąpi prędko. Zadanie to ma bowiem zostać umieszczone w ogólnopolskim „Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu na lata 2013-2020”, w ramach którego miałyby zostać pozyskane środki na jego realizację. Wygląda więc na to, że na przywrócenie lewoskrętu mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać.

- My nie odkładamy tematu ad acta. Będziemy się przypominać i monitować GDDKiA w tej sprawie. Jest to jeden z naszych priorytetów – deklaruje zastępca wójta Sławomir Wojtasik.
Wariant W1

Wariant W2a

Zmiana rozkładu jazdy lini 224

opublikowane: 19 lis 2014, 14:55 przez admin zbylitowska   [ zaktualizowane 19 lis 2014, 14:58 ]

Uwaga, zmiana rozkładów jazdy linii 9 i 224.

Od soboty, 22 listopada, zmieniają się rozkłady jazdy linii nr 9 i 224. Zmiana wynikała z przebudowy wiaduktu kolejowego przy ul. Czerwonych Klonów i konieczności wprowadzenia objazdów.

Poniżej szczegóły:

Linia nr 9

Nowy rozkład jazdy uwzględnia zmienione czasy przejazdu pomiędzy przystankami jakie wystąpiły na ul. Zbylitowskiej, Sienkiewicza i Kolejowej po wprowadzeniu objazdu po rozpoczęciu przebudowy wiaduktu kolejowego a także uwzględnia szybszy przejazd ulicą Lwowską, jaki ma miejsce po oddaniu do użytkowania nowego odcinka autostrady A4.

Z uwagi na lokalizację przystanków przy ul. Kwiatkowskiego w sąsiedztwie nowego ronda, od dnia 22.11.2014 zostają zlikwidowane przystanki zaraz za rondem przy ul. Chemicznej tj. przystanki: Chemiczna 03 - Kwiatkowskiego i Chemiczna 04 – Witosa. Przy ul. Kwiatkowskiego na odcinku od ul. Chemicznej do Placu w Mościcach nastąpiło rozdzielenie zatrzymań na przystankach. Na przystanku Kwiatkowskiego 06 – Chemiczna (pierwszy przystanek za rondem od KAPRA w kierunku Mościc) będą się zatrzymywać wyłącznie autobusy jadące z KAPRA. Kursy linii 9 oznaczone w rozkładzie jazdy jako kursy wykonywane ze Szpitala do Mościc obok MCM będą zatrzymywać się na przystanku Kwiatkowskiego 04 – Topolowa.

Linia nr 224

W nowym rozkładzie jazdy nie zmienia się liczba kursów ani godziny odjazdów z przystanków końcowych. W celu zapewnienia punktualności odjazdów z Mościc nowy rozkład jazdy przewiduje zmianę trasy kursów wykonywanych z ul. Szkotnik do Mościc. Nowa trasa począwszy od ulicy Czarna Droga będzie przebiegać ulicami Zaciszną, Sienkiewicza, Zbylitowską i Czerwonych Klonów z pominięciem przejazdu ulicami Czarna Droga (na odcinku od Zacisznej do Brzozowej), Brzozową, Czerwoną i Kolejową. Na nowym odcinku trasy autobusy linii 224 będą zatrzymywać się na przystankach przy ulicy Zacisznej, Sienkiewicza i Zbylitowskiej. Obecnie obowiązujące przystanki na linii 224: Czarna Droga 06 - Cmentarz, Czarna Droga 04 – Dom Seniora, Brzozowa 02 – Czerwona, Czerwona 07 – Anioła oraz Kolejowa będą pomijane. Dla pomijanego przystanku Czarna Droga 04 – Cmentarz  przystankiem zamiennym będzie przystanek Zaciszna 02 – Cmentarz.

Ze szczegółami zmian w rozkładach jazdy linii nr 9 i 224 można zapoznać się na stronie www.komunikacja.tarnow.pl.

Wyniki Wyborów w Zbylitowskiej Górze i Gminie Tarnów

opublikowane: 19 lis 2014, 12:23 przez admin zbylitowskaWynik głosowania na Wójta Gminy Tarnów  ( wynik z całej gminy).


 

Wybory Samorządowe 16-11-2014. Obwieszczenie GKW o zarejestrowanych kandydatach na radnych do Rady Gminy Tarnów.

opublikowane: 31 paź 2014, 14:41 przez admin zbylitowska   [ zaktualizowane 31 paź 2014, 15:24 ]

W Zbylitowskiej Górze podzielonej na dwa okręgi wyborcze zarejestrowano:
__________________________________________________________________________________________________________
W okręgu nr 19 Zbylitowska Góra - ulice: Dunajcowa, Jaworowa, Jezuitów, Kasztanowa, Kościelna, Krakowska od nr 1 do nr 44, Ks. J. Popiełuszki, Kwiatowa, Ojca Kaweckiego, Olszynowa, Plebańska, Podgórska, Skotnik, Słona Woda, Solidarności, Spacerowa, Wątok, Wrzosowa, Zbylitowskich od nr 88 do końca, Zielna, Złota.

Zarejestrowano trzech kandydatów ubiegających się o jeden mandat:

Rada Gminy Tarnów Okręg nr 19 - Kandydaci

Nr. listyPozycjaNazwisko i imionaDane kandydataSkrót nazwy komitety wyborczegoUwagi
151KOLBUSZ Paweł Władysławzam. Zbylitowska Góra, wiek: 44 KWW Ziemia Tarnowska
161ŻUREK Dariusz Aleksanderzam. Zbylitowska Góra, wiek: 49, popierany przez: przez Prawo i Sprawiedliwość KWW Porozumienie Samorządowe Gm. Tarnów
211KLICH Marcin Tomaszzam. Zbylitowska Góra, wiek: 34 KW Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

___________________________________________________________________________________________________________

W okręgu nr 18 Zbylitowska Góra - ulice: Ariańska, Azaliowa, Buczyna, Cichociemnych, Cichy Kącik, Dalsza, Dębowa, Długa, Ekumeniczna, Graniczna, Jana Pawła II, Jaśminowa, Jeżówka, Kobiela, Krakowska od nr 45 do końca, Krótka, Kupiecka, Łączna, Masarska, Miła, Moszczeńskich, Mościcka, Nowa, Obustronna, Ogrodowa, Pańska, Polna, Prostopadła, Prymasa Wyszyńskiego, Przeczna Droga, Przerwana, Rzemieślników, Sadowa, Słoneczna, Sportowa, Styczna, Szara, Szarych Szeregów, Św. Floriana, Trapezowa, Ukośna, Wygoda, Za Gumnem, Załamana, Zaułek, Zbylitowskich od nr 1 do nr 87, Zgłobicka, Zielona, Żabów, Żołędziowa.

Zarejestrowani są kandydaci ubiegający się o jeden mandat:

Rada Gminy Tarnów Okręg nr 18 - Kandydaci

Nr. listyPozycjaNazwisko i imionaDane kandydataSkrót nazwy komitety wyborczegoUwagi
141KAWIK Jacek Marcinzam. Zbylitowska Góra, wiek: 37 KWW Gmina dla Mieszkańców
151RYBSKI Piotr Maciejzam. Zbylitowska Góra, wiek: 51 KWW Ziemia Tarnowska
161GUT Zbigniew Adamzam. Zbylitowska Góra, wiek: 50, popierany przez: przez Prawo i Sprawiedliwość KWW Porozumienie Samorządowe Gm. Tarnów
221BORCZUCH Halina Mariazam. Zbylitowska Góra, wiek: 64 KWW Wspólnota Zbylitowska

link do obwieszczenia :

Zamknięcie wiaduktu na ulicy Czerwonych Klonów spowodowało zmianę trasy linii 224.

opublikowane: 8 paź 2014, 12:02 przez admin zbylitowska   [ zaktualizowane 8 paź 2014, 12:04 ]

Tarnowski Organizator Komunalny informuje, że od poniedziałku 6 października 2014r. od około godz. 16:00 zostanie zamknięta dla ruchu ulica Czerwonych Klonów w sąsiedztwie przebudowywanego wiaduktu kolejowego. Zamknięcie odcinka ulicy Czerwonych Klonów spowoduje na okres około 1 roku zmiany tras linii nr 9 i 224.

Linia nr 224

 

W kierunku Mościc autobusy będą kursować od ulicy Czerwonej ulicą Kolejową, Zbylitowską i dalej Czerwonych Klonów do Mościc. Na trasie linii 224 będzie pomijany przystanek Czerwonych Klonów – Traugutta. W zastępstwie pomijanego przystanku będzie obowiązywał dodatkowy przystanek przy ulicy Zbylitowskiej w sąsiedztwie stadionu. Ponadto autobusy linii nr 224 mają się zatrzymywać na przystanku Zbylitowska – Szkoła.

 

Z Mościc w kierunku ul. Szkotnik trasa objazdu wytyczona została ulicami Czerwonych Klonów, Zbylitowską, Sienkiewicza i Zaciszną z pominięciem przystanków: Czerwona – Norwida, Brzozowa – Sienkiewicza i Czarna Droga - Ludowa.

Na trasie objazdu będą obowiązywać przystanki: Zbylitowska – Szkoła, Sienkiewicza – Zbylitowska i Sienkiewicza – Zaciszna.


Opinia Gminy Tarnów dotycząca zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Zbylitowskiej Górze na obszarze przylegającym do ulic: Krakowskiej, Spacerowej, Wyszyńskiego.

opublikowane: 3 sie 2014, 13:45 przez admin zbylitowska

Wójt Gminy Tarnów podaje do publicznej wiadomości protokół Gminnej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej  z dnia 15 lipca 2014 r. w sprawie koncepcji zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Zbylitowska Góra złożonej do tut. urzędu w dniu 28.10.2013 r. przez firmę  Roleski Spółka Jawna w Zbylitowskiej Górze.

Uwagi i zastrzeżenia do protokołu należy składać do Urzędu Gminy Tarnów,  ul. Krakowska 19, 33-100 Tarnów  do dnia 4 sierpnia 2014 r. następnie protokół wraz z ewentualnymi uwagami zostanie przedstawiony na posiedzeniu Komisji Budownictwa, które odbędzie się w dniu 5 sierpnia 2014 r. o godz. 13.00 w budynku Urzędu Gminy  (II piętro, pok. 207).

Parking dla przyjeżdżających pielgrzymów przy boisku LKS Dunajec Zbylitowska Góra .

opublikowane: 17 cze 2014, 15:44 przez admin zbylitowska   [ zaktualizowane 17 cze 2014, 15:45 ]

W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli samorządu Gminy Tarnów z przedstawicielami narodowości żydowskiej. Z inicjatywą spotkania wyszedł samorząd gminy Tarnów, który już od dłuższego czasu dążył do rozmowy na temat wspólnych inicjatyw podejmowanych ku zabezpieczeniu oraz rozwoju infrastruktury przy Lesie Buczyna, jednym z najważniejszych miejsc pamięci w naszej gminie.
Położony w Zbylitowskiej Górze Las Buczyna, to miejsce brutalnego mordu tysięcy ofiar narodowości zarówno żydowskiej ja i polskiej w czasie drugiej wojny światowej. Miejsce to jest odwiedzane przez tysiące osób z całego świata, w tym liczne wycieczki młodzieży z Izraela, dla których przybycie do Lasu Buczyna jest jednym z punktów programu edukacji szkolnej.
Gminę Tarnów w trakcie spotkania reprezentował wójt Grzegorz Kozioł, natomiast stronę żydowską profesor Uniwersytetu Oxfordzkiego Jonathan Webber, Yisrael Tzvi reprezentujący diasporę żydowską z Ameryki oraz fotoreporter Jerry Bergman.
W rozmowach udział wzięli również dyrektor tarnowskiego muzeum Adam Bartosz oraz dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar. Samorząd gminny w trakcie spotkania przedstawił swoją inicjatywą wybudowania w pobliżu Lasu Buczyna, na terenie przy boisku LKS Dunajec Zbylitowska Góra parkingu dla przyjeżdżających pielgrzymów. W chwili obecnej liczne autokary parkują w centrum wsi, blokując tym samym miejsca parkingowe. Oprócz tego, z parkingu na miejsce martyrologii prowadzić będzie leśna ścieżka edukacyjna, upamiętniająca cierpienie osób prowadzonych na śmierć. – Wybudowanie parkingu odciąży centrum Zbylitowskiej Góry, gdzie w okresie letnim dziennie parkuje nawet kilkanaście autokarów z pielgrzymami. Inwestycja będzie więc wygodna zarówno dla mieszkańców, jak i przyjeżdżających gości, dlatego wychodzimy do strony żydowskiej z inicjatywą partnerstwa przy inwestycji– mówi wójt Grzegorz Kozioł.
Przedstawiciele strony żydowskiej z aprobatą odnieśli się do propozycji deklarując pomoc przy realizacji zarówno wymienionej inwestycji, jak i przyszłych działań zmierzających ku ochronie i godnym upamiętnieniu ofiar hitleryzmu w Lesie Buczyna.

Rzeka Dunajec w Zbylitowskiej Górze - Zdjęcia 16-05-2014

opublikowane: 16 maj 2014, 12:50 przez admin zbylitowska   [ zaktualizowane 16 maj 2014, 12:56 ]


Plac św. Floriana i absolutorium dla wójta Gminy Tarnów za rok 2013 - XXXVII sesja Rady Gminy Tarnów

opublikowane: 14 maj 2014, 13:36 przez admin zbylitowska

Udzielenie wójtowi Gminy Tarnów absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2013 – to nie wątpliwie najważniejsza z uchwał XXXVII sesji Rady Gminy Tarnów, która odbyła się we wtorek, 29 kwietnia w Domu Wielofunkcyjnym w Radlnej.

Zanim jednak radni przyjęli uchwałę absolutoryjną, tradycyjnie przedstawione zostały opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej Rady Gminy rekomendujące podjęcie tej uchwały. Głos zabrał także wójt Grzegorz Kozioł, który uznał miniony rok za jeden z najlepszych w ciągu ostatnich kilku lat. – Chodzi nie tylko o zrealizowane inwestycje, ale także o to, że projektowo jesteśmy przygotowani na następne lata – podkreślał. Włodarz gminy zwracał także uwagę, że gmina Tarnów osiągnęła znaczącą pozycję nie tylko w skali powiatu, ale także województwa i wzorują się na niej inni. Nie byłoby jednak tego bez dobrej współpracy radnych i urzędników. – Dziękuję i cieszę się, że stworzyliśmy tak zgraną drużynę – podkreślał Grzegorz Kozioł, rekomendując radnym przyjęcie uchwały budżetowej.

Następnie wypowiadali się radni. Za udzieleniem absolutorium jednoznacznie opowiedzieli się: Roman Szary, Mieczysław Nytko, Wiesława Mitera, Jan Nowak. Natomiast Grzegorz Drwal i Piotr Rybski w swoich wypowiedziach również podkreślali prawidłowość wykonania budżetu, jednak – odnosząc się do przekonania, że uchwała absolutoryjna jest oceną całej pracy – zgłaszali swoje wątpliwości. Grzegorz Drwal zadał trzy pytania uznane przezeń za ważne dla przyszłości gminy, na które na bieżąco odpowiedział mu włodarz gminy. Natomiast Piotr Rybski podkreślał, że w ciągu roku wielokrotnie zgłaszał swoje wątpliwości odnośnie pracy urzędu oraz wójta, a ponieważ uważa, że nie wszystkie zostały wyjaśnione, będzie głosował przeciwko udzieleniu absolutorium. Ostatecznie, na dwudziestu obecnych na sesji radnych, za udzieleniem absolutorium głosowało dziewiętnastu, a jeden był przeciw.

Ważnym punktem sesji było podjęcie uchwał nadających nazwę czterem centrom wsi. W ten sposób plac położony w centrum Koszyc Wielkich zyskał nazwę plac Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w Jodłówce-Wałkach – plac Żołnierzy Wyklętych, w Woli Rzędzińskiej I – plac Bohaterów Armii Krajowej, zaś w Zbylitowskiej Górze – plac św. Floriana.

Ponadto radni zatwierdzili roczne sprawozdania finansowe Centrum Animacji Kulturalnej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej, wyrazili zgodę na zawarcia porozumienia na wspólną realizację zadania pod nazwą „Wykonanie oznakowania o zmiennej treści w ciągu drogi powiatowej 1371K relacji Tarnów-Wałki-Stare Żukowice w miejscowości Wola Rzędzińska", a także zgodzili się na zawarcia porozumienia na wspólną realizację zadań pomiędzy Gminą Tarnów a Powiatem Tarnowskim, a także z Województwem Małopolskim, zaliczyli drogi do kategorii dróg gminnych oraz zgodzili się na sprzedaż działki w Jodłówce-Wałkach.

Spora grupa przyjmowanych na sesji uchwał dotyczyła kwestii finansowych. W tej części sesji radni podjęli uchwały o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Miasta Tarnowa, przyznaniu dotacji celowej na remont zakrystii w kościele parafialnym w Zbylitowskiej Górze, wyrazili zgodę zaciągnięcie pożyczek na budowę ścieżek rowerowych przy ulicy Na Młyny w Tarnowcu oraz w Nowodworzu. Radni zadecydowali również o zaciągnięciu kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu oraz rozchodów budżetu na 2014 rok, dokonali zmiany tegorocznej uchwały budżetowej i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Tarnów na lata 2014-2024.

Remont ul. Sportowej w Zbylitowskiej Górze – odcinek o długości 750 metrów

opublikowane: 26 lut 2014, 12:40 przez admin zbylitowska

Dodatkowe 1,7 kilometra nowych dróg zostanie w bieżącym roku wybudowanych w gminie Tarnów dzięki pieniądzom pozyskanym przez gminny samorząd z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W ramach podziału środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych do gminy trafi 870 tysięcy złotych.

- Zgodnie z przekazaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji promesą, pieniądze te przeznaczone są na remont trzech dróg. Są to: droga gminna tzw. Na Młyńca w Łękawce o długości nieco ponad 200 metrów, ul. Sportowa w Zbylitowskiej Górze – odcinek o długości 750 metrów i podobnej długości ul. Kręta w Zgłobicach – wylicza zastępca wójta Sławomir Wojtasik.

W ramach prowadzonych prac w na ul. Krętej w Zgłobicach i Sportowej w Zbylitowskiej Górze zostanie uzupełniona podbudowa, położona nowa nawierzchnia asfaltowa oraz wykonane odwodnienie w formie korytek ściekowych. Dodatkowo w Zgłobicach zostanie umocniona skarpa płytami ażurowymi, zaś w Zbylitowskiej Górze – odtworzony fragment rowu. - Największy zakres prac został przewidziany w Łękawce, bo ta droga podczas powodzi została praktycznie zerwana. Oprócz uzupełnienia podbudowy, położenia asfaltu, umocnienia skarpy i położenia korytek ściekowych zostanie także wybudowany przepust ramowy – relacjonuje kierownik referatu gospodarki komunalnej rzędu Gminy Tarnów Mariusz Tyrka.

Dotacja, zostanie przekazana do 30 maja po złożeniu przez gminę stosownej dokumentacji, wynosić będzie nie więcej niż 80% wartości zadania, co oznacza, że brakującą część dołoży ze swego budżetu gmina. Remont dróg zostanie wykonany jeszcze w tym roku.


1-10 of 76